Home / Ceramic Capacitors / C0603C0G500-7R0CNE
minImg
C0603C0G500-7R0CNE
Venkel
Product No:
C0603C0G500-7R0CNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 7PF 50V C0G/NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series C
Thickness (Max) 0.036" (0.91mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 7 pF