Home / Ceramic Capacitors / C0603CH1H090D030BA
minImg
C0603CH1H090D030BA
TDK Corporation
Product No:
C0603CH1H090D030BA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 9PF 50V CH 0201
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient CH
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 9 pF