Home / Ceramic Capacitors / C0603JB1C224M030BC
minImg
C0603JB1C224M030BC
TDK Corporation
Product No:
C0603JB1C224M030BC
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.22UF 16V JB 0201
In Stock : 25521
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient JB
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Last Time Buy
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.22 µF