Home / Ceramic Capacitors / C0603X5R1E473K030BB
minImg
C0603X5R1E473K030BB
TDK Corporation
Product No:
C0603X5R1E473K030BB
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0201
In Stock : 280901
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.047 µF