Home / Ceramic Capacitors / C0603X7R160-104KNE-CT
minImg
C0603X7R160-104KNE-CT
Venkel
Product No:
C0603X7R160-104KNE-CT
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 16V X7R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series C
Thickness (Max) 0.034" (0.86mm)