Home / Ceramic Capacitors / C0805C0G101-471KNE
minImg
C0805C0G101-471KNE
Venkel
Product No:
C0805C0G101-471KNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 470PF 100V C0G/NP0 0805
In Stock : 4000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 4000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 470 pF