Home / Ceramic Capacitors / C0805C0G160-472JNE
minImg
C0805C0G160-472JNE
Venkel
Product No:
C0805C0G160-472JNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 4700PF 16V C0G/NP0 0805
In Stock : 14400
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 3000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 4700 pF