Home / Ceramic Capacitors / C0805C100C2GAC7800
minImg
C0805C100C2GAC7800
KEMET
Product No:
C0805C100C2GAC7800
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 10PF 200V NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Ratings -
Series SMD Comm C0G
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 10 pF