Home / Ceramic Capacitors / C0805C562K5RAC7210
minImg
C0805C562K5RAC7210
KEMET
Product No:
C0805C562K5RAC7210
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
In Stock : 14000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings -
Series SMD Comm X7R
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 5600 pF