Home / Ceramic Capacitors / C0805Y5V160-105MNE
minImg
C0805Y5V160-105MNE
Venkel
Product No:
C0805Y5V160-105MNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 1UF 16V Y5V 0805
In Stock : 2650643
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient Y5V (F)
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 1 µF