Home / Ceramic Capacitors / C0805Y5V160-474ZNE
minImg
C0805Y5V160-474ZNE
Venkel
Product No:
C0805Y5V160-474ZNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0805
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient Y5V (F)
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 0.47 µF