Home / Ceramic Capacitors / C1005CH1H181K050BA
minImg
C1005CH1H181K050BA
TDK Corporation
Product No:
C1005CH1H181K050BA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 180PF 50V CH 0402
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient CH
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 180 pF