C1005NP0308AFTS
ICM
Product No:
C1005NP0308AFTS
Manufacturer:
ICM
Description:
CAP CER 0.3PF 25V C0G/NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.05pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C1005NP0_S
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr ICM
Capacitance 0.3 pF