Home / Ceramic Capacitors / C1005X7R1C224M050BE
minImg
C1005X7R1C224M050BE
TDK Corporation
Product No:
C1005X7R1C224M050BE
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0402
In Stock : 28259
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.22 µF