Home / Ceramic Capacitors / C1005X7R1E683M050BB
minImg
C1005X7R1E683M050BB
TDK Corporation
Product No:
C1005X7R1E683M050BB
Description:
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0402
In Stock : 50
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.068 µF