Home / Ceramic Capacitors / C1005X7S0G684M050BC
minImg
C1005X7S0G684M050BC
TDK Corporation
Product No:
C1005X7S0G684M050BC
Description:
CAP CER 0.68UF 4V X7S 0402
In Stock : 5806
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X7S
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.68 µF