Home / Ceramic Capacitors / C11CF2R0C-9ZN-X0T
minImg
C11CF2R0C-9ZN-X0T
Knowles Dielectric Labs
Product No:
C11CF2R0C-9ZN-X0T
Description:
HIGH-Q MLCC (CF): 0505, 2.0 PF (
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Ratings -
Series CF
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Mfr Knowles Dielectric Labs
Capacitance 2 pF