Home / Ceramic Capacitors / C1206C0G500-101KNE
minImg
C1206C0G500-101KNE
Venkel
Product No:
C1206C0G500-101KNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 1206
In Stock : 32000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 4000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 100 pF