C1206C472K5RAC
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
C1206C472K5RAC
Description:
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4700 pF