Home / Ceramic Capacitors / C1206X5R6R3-475KNE
minImg
C1206X5R6R3-475KNE
Venkel
Product No:
C1206X5R6R3-475KNE
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206
In Stock : 457209
Ext Price
  • 2000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Series C
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 4.7 µF