Home / Ceramic Capacitors / C1206X7R100-105MNP
minImg
C1206X7R100-105MNP
Venkel
Product No:
C1206X7R100-105MNP
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 1UF 10V X7R 1206
In Stock : 744716
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 1 µF