Home / Ceramic Capacitors / C1206Y103K1RAC7800
minImg
C1206Y103K1RAC7800
KEMET
Product No:
C1206Y103K1RAC7800
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Ratings -
Series SMD Comm X7R FF
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 10000 pF