Home / Ceramic Capacitors / C1210X7R101-474KNE
minImg
C1210X7R101-474KNE
Venkel
Product No:
C1210X7R101-474KNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.125" L x 0.100" W (3.18mm x 2.54mm)
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 0.47 µF