Home / Ceramic Capacitors / C1608C0G1H102J080AA
minImg
C1608C0G1H102J080AA
TDK Corporation
Product No:
C1608C0G1H102J080AA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 1000PF 50V C0G 0603
In Stock : 745231
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1000 pF