Home / Ceramic Capacitors / C1608JB1V225K080AC
minImg
C1608JB1V225K080AC
TDK Corporation
Product No:
C1608JB1V225K080AC
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 2.2UF 35V JB 0603
In Stock : 6845
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35V
Temperature Coefficient JB
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Last Time Buy
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2.2 µF