Home / Ceramic Capacitors / C1608X6S1C475K080AC
minImg
C1608X6S1C475K080AC
TDK Corporation
Product No:
C1608X6S1C475K080AC
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0603
In Stock : 411676
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X6S
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF