Home / Ceramic Capacitors / C1632X5R1C474M070AC
minImg
C1632X5R1C474M070AC
TDK Corporation
Product No:
C1632X5R1C474M070AC
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0612
In Stock : 3329
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Series C
Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)
Package / Case 0612 (1632 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.47 µF