Home / Ceramic Capacitors / C1812X7R102-222KNE
minImg
C1812X7R102-222KNE
Venkel
Product No:
C1812X7R102-222KNE
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series HVC
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 2200 pF