C2012C0G1H121J
TDK Corporation
Product No:
C2012C0G1H121J
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 120PF 50V C0G 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 120 pF