Home / Ceramic Capacitors / C2012X7R1E155K125AC
minImg
C2012X7R1E155K125AC
TDK Corporation
Product No:
C2012X7R1E155K125AC
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 1.5UF 25V X7R 0805
In Stock : 68977
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1.5 µF