Home / Ceramic Capacitors / C3216X5R1C106M085AC
minImg
C3216X5R1C106M085AC
TDK Corporation
Product No:
C3216X5R1C106M085AC
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 10 µF