Home / Ceramic Capacitors / C3216X8R2A224K160AE
minImg
C3216X8R2A224K160AE
TDK Corporation
Product No:
C3216X8R2A224K160AE
Description:
CAP CER 0.22UF 100V X8R 1206
In Stock : 5730
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X8R
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.22 µF