Home / Ceramic Capacitors / C324C131KAG5TA7301
minImg
C324C131KAG5TA7301
KEMET
Product No:
C324C131KAG5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 130PF 250V C0G/NP0 RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series GoldMax 300 Comm C0G
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr KEMET
Capacitance 130 pF