C331C162GAG5TA
KEMET
Product No:
C331C162GAG5TA
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER RAD 1.6NF 250V C0G 2%
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Tolerance ±2%
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series GoldMax 300 Comm C0G
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr KEMET
Capacitance 1600 pF