Home / Oscillators / C3391-66.666600
minImg
C3391-66.666600
Crystek Corporation
Product No:
C3391-66.666600
Manufacturer:
Crystek Corporation
Description:
XTAL OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 30mA
Size / Dimension 0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Series C33
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output HCMOS
Base Resonator Crystal
Mfr Crystek Corporation
Frequency 66.6666 MHz