Home / Ceramic Capacitors / C350C184G1G5TA7301
minImg
C350C184G1G5TA7301
KEMET
Product No:
C350C184G1G5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.18UF 100V C0G/NP0 RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±2%
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series GoldMax 300 Comm C0G
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr KEMET
Capacitance 0.18 µF