C356C104J2G5TA
KEMET
Product No:
C356C104J2G5TA
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER RAD 0.1UF 200V C0G 5%
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series GoldMax 300 Comm C0G
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr KEMET
Capacitance 0.1 µF