Home / Ceramic Capacitors / C410C151J1G5CA7200
minImg
C410C151J1G5CA7200
KEMET
Product No:
C410C151J1G5CA7200
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 150PF 100V C0G/NP0 AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series AxiMax 400 Comm C0G
Thickness (Max) -
Package / Case Axial
Mfr KEMET
Capacitance 150 pF