C48-06R16-10S8-402
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
C48-06R16-10S8-402
Description:
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.769" (19.53mm)
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 16-10
Connector Type Plug, Female Sockets
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C