Home / Film Capacitors / C4AQJLU5100M19J
minImg
C4AQJLU5100M19J
KEMET
Product No:
C4AQJLU5100M19J
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 10UF 5% 700VDC RADIAL
In Stock : 240
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 0.756" (19.20mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Size / Dimension 1.260" L x 1.220" W (32.00mm x 31.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.4 mOhms
Series C4AQ-M
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr KEMET
Capacitance 10 µF