Home / Film Capacitors / C4AQLBW6130A3NK
minImg
C4AQLBW6130A3NK
KEMET
Product No:
C4AQLBW6130A3NK
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 130UF 10% 500VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.980" (50.30mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.4 mOhms
Series C4AQ
Voltage Rating - DC 500V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr KEMET
Capacitance 130 µF