Home / Film Capacitors / C4AQSBW5170A3MJ
minImg
C4AQSBW5170A3MJ
KEMET
Product No:
C4AQSBW5170A3MJ
Description:
CAP FILM 17UF 5% 1.5KVDC RADIAL
In Stock : 144
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.783" (45.30mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.9 mOhms
Series C4AQ
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Mfr KEMET
Capacitance 17 µF