Home / Film Capacitors / C4AUPEW5350M3AJ
minImg
C4AUPEW5350M3AJ
KEMET
Product No:
C4AUPEW5350M3AJ
Manufacturer:
KEMET
Description:
FILM, RADIAL, METALLIZED POLYPRO
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.252" (57.20mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Size / Dimension 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.8 mOhms
Series C4AU
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr KEMET
Capacitance 35 µF