Home / Ceramic Capacitors / C5750C0G3A153J280KC
minImg
C5750C0G3A153J280KC
TDK Corporation
Product No:
C5750C0G3A153J280KC
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.015UF 1KV NP0 2220
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.122" (3.10mm)
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.015 µF