Home / Ceramic Capacitors / C5750JB2A475K230KA
minImg
C5750JB2A475K230KA
TDK Corporation
Product No:
C5750JB2A475K230KA
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 4.7UF 100V JB 2220
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient JB
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Last Time Buy
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF