C5SMF-GJF-CW34Q7T2
CreeLED, Inc.
Product No:
C5SMF-GJF-CW34Q7T2
Manufacturer:
CreeLED, Inc.
Package:
5mm Oval
Description:
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H
User Guide
Wavelength - Dominant 527nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 100° x 40°
Color Green
Current - Test 20mA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Millicandela Rating 4725mcd
Height (Max) 10.95mm
Product Status Active
Supplier Device Package 5mm Oval
Series Screen Master®
Lens Style Oval with Domed Top
Package / Case Radial
Mfr CreeLED, Inc.
Features -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.4V
Lens Color Green
Package Tape & Box (TB)
Wavelength - Peak -
Base Product Number C5SMF
Lens Size 5.10mm x 3.70mm