Home / Ceramic Capacitors / C901U101KZYDBAWL45
minImg
C901U101KZYDBAWL45
KEMET
Product No:
C901U101KZYDBAWL45
Description:
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 440VAC
Temperature Coefficient Y5P (B)
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Ratings X1, Y2
Series C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Mfr KEMET
Capacitance 100 pF