Home / Ceramic Capacitors / C911U180JZNDBAWL45
minImg
C911U180JZNDBAWL45
KEMET
Product No:
C911U180JZNDBAWL45
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 18PF 440VAC C0G/NP0 RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 440VAC
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y2
Series C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Thickness (Max) -
Package / Case Radial, Disc
Mfr KEMET
Capacitance 18 pF