Home / Ceramic Capacitors / C911U680JYSDAAWL40
minImg
C911U680JYSDAAWL40
KEMET
Product No:
C911U680JYSDAAWL40
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400VAC
Temperature Coefficient SL
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y2
Series C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Thickness (Max) -
Package / Case Radial, Disc
Mfr KEMET
Capacitance 68 pF