Home / Ceramic Capacitors / C917U750JYSDAAWL35
minImg
C917U750JYSDAAWL35
KEMET
Product No:
C917U750JYSDAAWL35
Description:
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400VAC
Temperature Coefficient SL
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y2
Series C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Mfr KEMET
Capacitance 75 pF